Viime perjantaina Loimaan Charmia-tehtaalla riitti vilskettä ja innostunutta tunnelmaa, kun yli 120 keittiöalan ammattilaista kokoontui viettämään Charmia-päivää. Paikalle saapui Charmian henkilöstön lisäksi kymmeniä yrityksen tärkeimpiä tavarantoimittajia, jotka toivat mukanaan tuoreimmat uutuudet ja alan uusimmat trendit.
Päivän kantavana ajatuksena oli osaamisen kehittäminen, yhdessä oppiminen ja tulevaisuuden rakentaminen – tietenkään unohtamatta hyvää seuraa ja rentoa yhdessäoloa. Henkilöstölle tarjottiin mahdollisuus osallistua koulutusrasteihin, joissa syvennyttiin esimerkiksi tuotteiden teknisiin ratkaisuihin, asiakastoiveiden pohjalta tehtyihin mallistouudistuksiin sekä myynnin ja suunnittelun tukemiseen.
– Meille on tärkeää, että Charmialla työskentelevät ihmiset saavat mahdollisuuden kasvaa, vaikuttaa ja inspiroitua. Charmia-päivä on erinomainen esimerkki siitä, miten voimme yhdessä kehittää toimintaamme ja samalla vahvistaa yhteishenkeä, kertoo Charmian toimitusjohtaja Pertti Lehtinen.
Päivän aikana järjestettiin myös keittiöalan tämän vuoden suurimmat messut, joissa yli 20 näytteilleasettajaa esitteli Charmialaisille uusia tuotteita, materiaaleja ja ratkaisuja. Messut tarjosivat mahdollisuuden tutustua käytännössä siihen, mitä uutta markkinoilla on tarjolla – ja miten näitä voi hyödyntää Charmian omassa mallistossa ja asiakastyössä.

Iltapäivällä suunnattiin Hirvihovin liikuntakeskukseen, jossa vietettiin hyväntuulen Charmia Champions-kilpailu, jossa nauru raikui ja tiimihenki nousi huippuunsa.
Charmia-päivä osoitti jälleen, miten vahva työyhteisö ja jaettu intohimo laadukkaisiin keittiöratkaisuihin voivat tehdä arjesta merkityksellisempää ja työstä entistäkin palkitsevampaa. Charmia ei ole vain paikka, jossa tehdään töitä – se on yhteisö, joka kasvaa, kehittyy ja nauttii onnistumisista yhdessä.
Loimaan lehden päätoimittaja Kati Uusitalo vieraili Charmia-päivillä, josta juttua oli torstain lehdessä.



Sisustusarkkitehti Tero Pennanen kertoi Charmialaisille uusista kansainvälisistä ja skandinaavisista trendeistä samalla kun Charmialaiset saivat viimeisen koulutuspaketin uuteen Pohjola-mallistoon. Charmia-päivien messuilla yli 20 näytteilleasettajaa toivat Charmialaisille alan tulevat uutuudet ja ratkaisut.